Разгледайте статиите в нашия блог

Какво е домейн WHOIS и защо е важно да е коректен?

 Какво е домейн WHOIS и защо е важно да е коректен?

Whois е широко използван списък със записи в интернет, който идентифицира кой притежава домейн и как да се свържете с него. Интернет корпорацията за регистрирани имена и номера (ICANN) регулира регистрацията и собствеността на имена на домейни.

Какво е Whois запис?

Whois записът съдържа цялата информация за контакт, свързана с лицето, групата или компанията, която регистрира определено име на домейн. Обикновено всеки Whois запис съдържа информация като името и информацията за контакт на Регистранта (който притежава домейна), името и информацията за контакт на регистратора Регистратор (организацията или търговското дружество, регистрирало името на домейна), датите на регистрация , сървърите за имена, най-новата актуализация и датата на изтичане. Whois записите могат също да предоставят административна и техническа информация за контакт (която често, но не винаги, е регистрантът).

Whois Кратък и Подробен

Има два различни модела на данни за съхраняване на информация за Whois ресурси:

  1. Кратък модел. Краткият Whois дава само регистратора, сървърите за имена и датите на регистрация. За получаване на допълнителна информация е необходимо вторично търсене при регистрирания регистратор, за да се получи пълна информация относно собствеността на име на домейн.
  2. Подробен модел. Подробният Whois предоставя полезни допълнителни подробности извън това, което се съдържа в краткия Whois запис. Обикновено допълнителните подробности съдържат информация за контакт (регистратор, административна и техническа). След това търсенето ще предостави цялата необходима информация за това кой е собственик на домейна, къде е регистриран, какви сървъри за имена използва, кога е регистриран и кога може да изтече.

Целта и стойността на данните в системата Whois се е развила по много начини с течение на времето, включително:

  • Укрепване на стабилността и сигурността на интернет чрез предоставяне на мрежови оператори, екипи за реагиране при компютърни инциденти и доставчици на интернет услуги с подходящи контакти;
  • Регулиране на регистрационния статус на имената на домейни;
  • Подкрепа на служители на правоприлагащите органи, участващи в национални и международни разследвания;
  • Подпомагане в битката срещу злоупотреби с информационно-комуникационни технологии, включително незаконни и други действия, мотивирани от расова дискриминация, насилие, омраза, ксенофобия и свързана с тях нетолерантност, всяка форма на малтретиране на деца, детска порнография, педофилия и експлоатация и трафик на хора;
  • Подкрепа на запитвания и необходими стъпки за извършване на разрешения за търговски марки и за подпомагане на разкриването на нарушения на интелектуалната собственост, кражба и злоупотреба в съответствие с приложимите международни договори и национални закони;
  • Подпомагане на бизнеса и други потребители и организации в борбата с измамите и защитата на обществения интерес;
  • Поддържане на цялостното доверие на потребителите в интернет като ефикасно и надеждно средство за комуникация, като помага на потребителите да идентифицират кои субекти или лица са отговорни за услугите и съдържанието онлайн;
  • Проследяване на спам или злонамерено поведение.

Точност на Whois информацията

Информацията в Whois запис се предоставя първоначално, когато се регистрира име на домейн. С времето нещата се променят и информацията остарява. ICANN изисква регистрантите на домейни да имат възможност да актуализират своите данни за контакт. Всеки регистратор има малко по-различни процедури за промяна на информацията, която се появява в Whois запис. Обикновено включва достъп до информация за акаунта чрез уебсайта на регистратора или чрез представител на кол център. Промените в Whois записи може да отнеме период от време (често около 24 часа), за да влязат в сила. Наличието на точни, актуални Whois данни улеснява контакта с регистрант или администратор.

Поверителност на Whois

Важно е да се отбележи, че няма начин да се скрие съществуването на регистрация на домейн, тъй като всеки може да провери Whois, за да потвърди статуса на домейн. Интернет корпорацията за регистрирани имена и номера (ICANN) изисква информацията за контакт на тези, които притежават и управляват име на домейн, да бъде публично достъпна чрез Whois директории. Това включва пощенски адреси, телефонни номера и имейл адреси.

Някои регистратори на домейни предлагат услуги за частна регистрация (известни също като прокси услуги), в които се показва информацията за контакт на регистратора, а не тази на регистранта. С тази „частна регистрация“ организацията, предоставяща услугата за поверителност на домейна, е регистрантът на домейна и контактът. Също така е важно да се отбележи, че дори услугите за поверителност на домейна да се използват, това не е непременно гаранция за истинска анонимност. Регистраторите могат да бъдат задължени по закон да предоставят лична информация.

Има дори няколко предупреждения за поверителност с определени разширения на домейни, като домейни .us и .ca. От март 2005 г. Националната администрация по телекомуникации и информация (NTIA) обяви, че всички собственици на .us домейни няма да имат опцията да приватизират своята информация и че тя трябва да бъде публично достъпна. В началото на юни 2008 г. канадският орган за интернет регистрация вече не публикува подробности за регистранти на домейни, свързани с .ca домейни. Въпреки това корпорациите и организациите все още са задължени да публикуват информация.


Споделете статията
Автор: Момчил Мирчев
Източник: ВИЗИЯ ДИЗАЙН
Сайт: vizia.bg

Създайте Вашият нов сайт сега!

Във Vizia Design Studio създаваме красиви уеб сайтове, които нашите клиенти обожават, а техните клиенти обичат да използват

One page / Landing page

Корпоративен сайт

Онлайн магазин